Wertykulacja trawnika.


Po co wertykulować trawnik?

Wertykulacja to bardzo ważne zadanie poprawiające jakość trawnika i zwiększające skuteczność innych zabiegów pielęgnacyjnych.

Proces wertykulacji usuwa materię organiczną, taką jak strzecha lub mech, z podstawy roślin trawiastych i porządkuje wszelkie rozproszone boczne narośla, które w przeciwnym razie uniemożliwią dobry, gęsty wzrost trawy.

Jeśli nie wertykulujesz, zanieczyszczenia będą się gromadzić i prowadzić do innych problemów. Na przykład trawniki pokryte strzechą i omszałe nie będą zbyt odporne na zużycie ani suszę.
Kiedy wertykulować trawnik

Wertykulację najlepiej przeprowadzić wiosną, ale jest ona skuteczna również jesienią.

W celu uzyskania maksymalnego efektu zalecamy przeprowadzenie wertykulacji przed innymi zabiegami, w tym nawożeniem pogłównym, dosiewem i nawozem.

Jeśli jednak Twój trawnik został nawożony i nawożony pogłównie przed wertykulacją, może to być nadal korzystne podczas dobrych warunków wegetacyjnych w lecie, gdy efekty innych wiosennych zabiegów przyniosą skutek. W tym scenariuszu staraj się, aby skaryfikacja była lekka.

Kontynuuj regularne mówienie zarówno przed, jak i po skaryfikacji.


Jak przeprowadzać wertykulację?

Wertykulację można wykonać za pomocą wertykulatora spalinowego lub elektrycznego. Wertykulatory elektryczne lub spalinowe dostępne w lokalnych centrach ogrodniczych lub marketach budowlanych, sprawiają, że usuwanie strzechy jest bardzo proste. Wertykulacja dłoni to ciężka praca. Jeśli masz duży trawnik, może być lepiej użyć maszyny.

Jeśli po wertykulacji pozostanie dużo luźnego materiału na powierzchni, możesz użyć kosiarki do zebrania go (o ile ma pojemnik zbiorczy). Warto również przejechać kosiarką po trawniku, aby uprzątnąć wszelkie niesforne końce pozostałe po procesie wertykulacji.


Pobudzanie wzrostu po wertykulacji

Po utworzeniu przestrzeni wokół podstawy roślin trawiastych sztuczka polega na zachęceniu trawy do wypełnienia przestrzeni. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na dwie ważne kwestie.

Po pierwsze, nie wertykuluj zbyt wcześnie na wiosnę. Ważne jest, aby trawa rosła dość dobrze i aby każda stworzona przestrzeń była wypełniona pożądanymi trawami trawnikowymi. Jeśli wzrost jest powolny, istnieje większe ryzyko, że luki zostaną wypełnione niechcianymi chwastami lub chwastami.