Poznaj 12 wskazówek, jak skutecznie kosić trawnik.

Kochasz to lub nienawidzisz, koszenie trawnika jest jedną z podstawowych prac w ogrodzie wiosną i latem.

Koszenie to klucz do zdrowego trawnika — każde cięcie sprawia, że trawa rośnie gęstiej, tworząc bujny wygląd. Blokuje również chwasty i sprawia, że trawa jest bardziej wytrzymała. Koszenie trawy może zająć sporo czasu w sezonie wegetacyjnym, dlatego warto upewnić się, że robisz to właściwie.

Częstotliwość koszenia, wysokość koszenia i konserwacja kosiarki są ważnymi czynnikami wpływającymi na dobry wygląd trawnika.
1. Regularnie serwisuj kosiarkę
Oddawaj kosiarkę do serwisu na początku każdego sezonu wegetacyjnego, aby zapewnić czyste, wysokiej jakości cięcie. Wyszczerbione lub tępe ostrza zmiażdżą trawę i mogą spowodować zamieranie na końcach w kolorze słomy. Obejrzyj nasz przewodnik wideo dotyczący konserwacji kosiarki spalinowej. Regularnie czyść kosiarkę, aby uniknąć gromadzenia się ścinków.


2. Staraj się zmniejszyć wysokość trawnika o jedną trzecią
Dobrym pomysłem jest zmniejszenie wysokości trawnika tylko o jedną trzecią za każdym razem, gdy kosisz – dalsze obniżenie spowodowałoby pogorszenie zdrowia i wigoru trawy.


3. Cięcie co dwa tygodnie wczesną wiosną
Trawa wymaga rzadszego koszenia wczesną wiosną, ponieważ o tej porze roku rośnie wolniej. Przycinanie co dwa tygodnie jest w porządku, dopóki pogoda nie ociepli się późną wiosną.

 

4.Cięcie co tydzień późną wiosną i latem
Koszenie przerośniętej trawy. Jeśli kosisz rzadziej, złamiesz zasadę „jednej trzeciej”, ponieważ będziesz musiał odciąć więcej niż jedną trzecią wysokości trawy, aby wyglądała schludnie. Może być konieczne koszenie dwa razy w tygodniu, gdy tempo wzrostu osiąga szczyt późną wiosną.


5. Ustaw odpowiednią wysokość trawy
Koszenie trawnika, który wydał nasiona. Większość trawników najlepiej utrzymywać na wysokości 2,5–4 cm. W łatach, które są bardziej zużyte i intensywnie używane, pozostaw trochę dłużej, powiedzmy 4 cm-5 cm. W cieniu możesz zostawić go jeszcze dłużej, na 7cm-8cm.


6. Wyreguluj wysokość koszenia
Regulacja wysokości koszenia kosiarki. Dostosuj wysokość koszenia do pogody i pory roku. Podnieś nieco wysokość ostrza na początku i na końcu sezonu. Jeśli jest gorąco i sucho, podnieś ostrze, aby trawa mogła rosnąć dłużej. Dodatkowa wilgoć zatrzymywana w dłuższych liściach pomaga utrzymać zieloną trawę i zacienia glebę.


7. Kosić w suche dni
Koszenie trawnika w piękny dzień. Jeśli kosisz, gdy ziemia jest rozmoczona, kosiarka rozmazuje i wyżłobi glebę, a mokre ścinki trawy zbiją się w grudki i zasypią trawnik poniżej. Kosić, gdy trawa i gleba pod nią wyschną.


8. Unikaj nowo zasianych obszarów
Świeżo zasiany obszar trawnika, z ziemią widoczną między źdźbłami trawy. Unikaj koszenia świeżo zasianych łat trawnika, dopóki trawa nie osiągnie 4 cm wysokości, a następnie skoś je razem z resztą trawnika. Dowiedz się, jak siać trawnik z nasion.


9. Bądź kreatywny
Koszenie rzędu między drzewami w sadzie. Koszenie trawnika to okazja do kreatywności, z różnymi wysokościami i pasami. Aby uzyskać tradycyjne wykończenie w paski, wybierz kosiarkę wyposażoną w wał. Możesz pozostawić obszar nieskoszony – naturalny wygląd, który jest świetny dla dzikich zwierząt. Dowiedz się, jak skosić obszar z wysoką trawą.


10. Użyj ścinków do kompostu – lub rozrzuć je na trawniku
Dodawanie skoszonej trawy do kompostownika. Ściętą trawę można kompostować – pamiętaj, aby wymieszać ją z dużą ilością „brązowego” materiału bogatego w węgiel, aby zapobiec powstawaniu śluzowatego kompostu. Latem pozostawiasz ścinki na trawniku, aby pomóc zatrzymać wilgoć. Obejrzyj nasz bezproblemowy przewodnik dotyczący postępowania ze skoszoną trawą.


11. Przytnij krawędzie
Przycinanie krawędzi trawnika. Zarośnięte brzegi trawnika mogą wyglądać nieestetycznie i sprawić, że zadbany ogród będzie wyglądał na zaniedbany. Aby uzyskać profesjonalne wykończenie, przycinaj krawędzie trawnika każdej wiosny za pomocą narzędzia Half Moon i przycinaj zwisającą trawę po skoszeniu. Przeczytaj nasz przewodnik dotyczący przycinania równych krawędzi trawnika.


12. Rozważ zakup i używanie kosiarki typu traktorek dla dużych powierzchni.
Prowadzenie kosiarki samojezdnej. Jeśli masz duży trawnik i chcesz ograniczyć czas koszenia, być może warto zainwestować w kosiarkę samojezdną. To, który typ wybierzesz, będzie zależeć od wielkości ogrodu, rodzaju terenu do koszenia i oczywiście budżetu. Sprawdź nasz przewodnik dla kupujących kosiarki samojezdne.