Podlewanie trawy

Czy wiesz, jak często podlewać trawnik?

Czy wiesz, ile podlewać trawnika?

Czy znasz najlepszą porę dnia na podlewanie trawnika?

Podlewanie świeżo położonej murawy

Podlewanie nowo położonej murawy to najważniejszy krok, jaki należy wykonać, aby zapewnić piękny i trwały trawnik. Twoja nowa murawa nie wymaga natychmiastowego nawożenia, ale wymaga wody.


Jak i dlaczego darń wchłania wodę

Woda jest wchłaniana przez korzenie darni. Woda nie dostaje się do liści darni, więc zmoczenie liści powoduje, że darń jest pozbawiona wody. Woda jest niezbędna do wzrostu wszystkich darni, ponieważ przenosi składniki odżywcze do korzeni. Jest ważny we wzroście liści, powoduje, że liście stają się miękkie i giętkie oraz sprawia, że liście stoją. Chociaż tego nie widać, roślina torfowa używa wody do chłodzenia. Niewłaściwe podlewanie może powodować problemy z darnią.


Nadmierne podlewanie

Zastosowanie zbyt dużej ilości wody może spowodować nasycenie lub rozmoczenie gleby. Jeśli ten stan utrzyma się przez kilka tygodni przy chłodnej pogodzie lub tylko przez kilka dni podczas upałów, trawa się udusi. Murawa zalana wodą nie może oddychać, a musi oddychać, aby żyć. Ponadto, gdy murawa jest zalana wodą, mogą rozwinąć się choroby i zabić murawę. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że zalana murawa nie oznacza, że wszystkie trawy muszą znajdować się pod wodą. Wszystko, co musi znajdować się pod wodą, to te części murawy w glebie. Korzenie muszą mieć tlen, aby oddychać, ale korzenie muszą również mieć wodę, aby wchłonąć nawóz. Dlatego musisz zrównoważyć ilość wody i tlenu w glebie darniowej. To jest łatwiejsze niż myślisz.

Niedostateczne podlewanie

Niedostarczanie darni wystarczającej ilości wody może spowodować szereg problemów na murawie. Nowa murawa jest szczególnie narażona na suszę lub niedobór wody. Woda jest pobierana przez korzenie. Im większa liczba i głębokość korzeni darni, tym więcej wody może ona wchłonąć z gleby. Twoja nowa murawa jest dostarczana z krótkimi korzeniami. Jednak nowa murawa ma bardzo ograniczoną zdolność wchłaniania wody przez swoje krótkie korzenie. Wystarczy kilka godzin, aby nowa murawa wyschła i uległa zniszczeniu, a nawet zniszczeniu. Jedną z doskonałych metod zmniejszenia tego ryzyka jest odpowiednie przygotowanie gleby. Po zainstalowaniu murawy należy ją podlać. Darń może trochę wyschnąć, zanim umrze, ale nawet krótkie okresy suszy spowodują jej uszkodzenie, utratę gęstości, utratę koloru, więdnięcie i stanie się cienka. Dostarczanie odpowiedniej ilości wody dla darni jest ważne i możesz to zrobić dość łatwo.


Prawidłowe podlewanie trawnika

Jak głęboko — podlewanie darni wymaga dostarczenia wystarczającej ilości wody do korzeni. Dlatego jeśli wiesz, jak głębokie są korzenie twojej darni, wiesz, jak głęboko musi sięgać woda. Na przykład nowa murawa ma korzenie tak głębokie, jak gruby jest kawałek darni. Tak więc darń tę należy podlewać przynajmniej na tyle, aby dokładnie ją zwilżyć. Jednak ta murawa może szybko wytworzyć nowe korzenie, które rosną 12,5 mm tygodniowo. Tak więc pod koniec tygodnia wodę należy sprowadzić na głębokość 12,5 mm pod murawę. W dojrzałej murawie na większości brytyjskich gleb korzenie darni będą miały około 150-250 mm głębokości i do tej głębokości należy dostarczać wodę. Jedynym sposobem na określenie głębokości korzeni jest wykopanie małego dołka i sprawdzenie.

Jak często podlewać trawę – Twoja murawa potrzebuje wody, gdy rośnie. Dlatego w miesiącach, w których kosisz trawę, upewnij się, że darń jest odpowiednio nawodniona. Generalnie w miesiącach czerwiec-wrzesień – w zależności od opadów – dojrzałą murawę należy podlewać mniej więcej raz w tygodniu. Nowa murawa może wymagać podlewania dwa razy dziennie przez pierwszy tydzień, potem 2-3 razy w tygodniu, a po 3-6 tygodniach raz w tygodniu. Gdy murawa się ułoży, najlepiej ją dobrze podlać przed południem, aby wyschła przed wieczorem. Wiosną i jesienią murawa będzie wymagała znacznie mniej wody niż latem, a zimą darni nie trzeba w ogóle podlewać.

Jak podlewać wodą – sposób nanoszenia wilgoci nie jest tak ważny, ale niektóre metody są lepsze od innych. Podlewanie ręczne jest generalnie najmniej dokładne. Użycie zraszacza jest całkiem wystarczające. Korzystanie z czasowego systemu zraszaczy może wpędzić cię w kłopoty, ponieważ może się włączyć podczas deszczu i doprowadzić do szkód spowodowanych przez wodę. Pamiętaj, że ważne jest nie to, jak długo podlewasz, ale jak głęboko woda wnika w glebę.

Jak ustalić, czy darń jest wystarczająco wilgotna — Najlepszym sposobem ustalenia, czy gleba darniowa jest wystarczająco wilgotna, jest wykopanie lub wycięcie małego dołka i zbadanie gleby. Odpowiednio nawodniona gleba nie będzie mokra, ale wilgotna, ciemna i chłodna. Innym sposobem ustalenia, czy gleba jest wystarczająco wilgotna, jest wbicie w glebę spiczastego noża. Jeśli nóż można łatwo wbić w glebę, a po wyjęciu jest chłodny i czysty, oznacza to, że gleba jest wilgotna. Nie daj się oszukać Matce Naturze. Mokre liście i gęsta rosa sprawiają, że murawa i kalosze wyglądają na mokre