Nawożenie trawnika


Stosowanie nawozów za pomocą identyfikatora rozsiewacza

Czy Twoja darń jest nawożona?

Kiedy należy dodać nawóz do trawnika?

Jakie są rodzaje nawozów?

Jak obliczyć, ile nawozu rozsiać?

Jak najlepiej rozsiewać nawóz?

Jeśli masz trawnik, musisz wiedzieć, jak go nawozić. Powinieneś być w stanie odpowiedzieć na powyższe pytania.

Wszystkie rośliny potrzebują składników odżywczych lub nawozów. Rośliny na ogół uzyskują potrzebne im składniki odżywcze, wchłaniając je przez korzenie. Dlatego darń z dobrze rozwiniętym, zdrowym systemem korzeniowym zawsze zapewni lepszy trawnik. Aby zapewnić dobre ukorzenienie, należy zapewnić roślinie odpowiednie składniki odżywcze. Właściwe odżywianie roślin oznacza, że gleba zawiera wszystkie 16 niezbędnych pierwiastków dostępnych dla trawy, a ilości tych pierwiastków nie są ani za duże, ani za małe. Jeśli poziom składników odżywczych jest zbyt wysoki, będą one toksyczne dla trawy i mogą ją zranić lub zabić. Zbyt mała ilość na ogół nie zabije trawy, ale osłabi ją, czyniąc ją cieńszą i odbarwioną.


Czy Twoja nowa trawa jest nawożona?

Nawożenie robimy za pomocą preparatu nawozowego, który sprawi, że liście darni będą gęste i zielone, a korzenie pozostaną chude i głodne składników odżywczych. Kiedy pojawi się twoja nowa murawa, będzie agresywnie wrastać w glebę w poszukiwaniu składników odżywczych. Z tego powodu zaleca się dodanie do gleby nawozu startowego przed zainstalowaniem darni. Dlatego zaleca się, aby nie nawozić nowego trawnika natychmiast po jego zainstalowaniu.


Kiedy należy nawozić trawnik?

Decyzja o tym, kiedy nawozić, nie jest tak łatwa, jak się wydaje. Najlepszą metodą stosowaną do podjęcia decyzji jest pomiar ilości składników odżywczych, które znajdują się zarówno w glebie, jak iw roślinie trawiastej. Jest to jednak kosztowne i czasochłonne i musi być wykonane przez wyszkolonego profesjonalistę. Zalecamy, aby właściciel domu korzystał z połączenia oględzin i ogólnych wytycznych firmy Rolawn. Istnieją trzy główne cechy nawożenia:

Kiedy aplikować nawóz? Ile zastosować? Czego używać?

Kiedy Twój trawnik zacznie rosnąć wiosną, wykonaj pierwszą aplikację w nowym sezonie. W pewnych warunkach klimatycznych i wzrostu nowo założony trawnik, który nie został założony na glebie zawierającej nawóz do zadarniania, może wymagać nakarmienia w ciągu pierwszych kilku miesięcy. Idealnie nawóz do trawnika należy zastosować tuż przed prognozą opadów, gdy gleba jest wilgotna, ale runo jest suche.

Odpowiedni wiosenny nawóz do trawnika najlepiej zastosować wczesną wiosną (marzec/kwiecień). Drugi wniosek można złożyć 6 do 8 tygodni później.

Jesienny nawóz do trawników najlepiej stosować wczesną jesienią (wrzesień).


Jak obliczyć ilość nawozu do zastosowania?

Nawozy są zwykle oznaczane trzema numerami wydrukowanymi na ich opakowaniu. Trzy liczby odnoszą się do procentowej zawartości produktu w pojemniku, czyli azotu (N), fosforu (P) i potasu (K). Liczby są zawsze w tej samej kolejności: N:P:K. Na przykład, jeśli 14-kilogramowy worek nawozu zawiera N:P:K jako 10:7:3, liczby te są odpowiednimi wartościami procentowymi azotu, fosforu i potasu.

Powinieneś używać nawozu zawierającego wszystkie trzy elementy, ale skontaktuj się z lokalnym centrum ogrodniczym, aby uzyskać pomoc zarówno przy wyborze, jak i obliczeniach dotyczących stosowania nawozu. Jeśli nie jesteś zadowolony z rezultatów po nawożeniu trawnika, skonsultuj się z ekspertem od trawy darniowej. Istnieje wiele powodów, dla których trawa nie rośnie prawidłowo, a brak wystarczającej ilości składników odżywczych to tylko jedna z możliwych przyczyn. Być może zastanawiasz się, dlaczego nawozy składają się głównie z N, P i K, skoro do dobrego wzrostu murawy potrzeba jeszcze 13 innych pierwiastków. Dwa z tych pierwiastków to węgiel i tlen, które są pobierane z powietrza. Ogólnie rzecz biorąc, pozostałe 11 pierwiastków występuje w wystarczających ilościach w większości gleb. Ponadto nie są potrzebne w tak dużych ilościach jak N, P i K.


Jak najlepiej rozsiewać nawóz?

Ważne jest, aby nawóz był rozprowadzany równomiernie, w przeciwnym razie darń będzie jednocześnie ciemnozielona i żółta. Nawóz można rozsiewać na wiele sposobów – ręcznie, rozsiewaczem rotacyjnym lub rozsiewaczem kropelkowym. Używanie ręki jest odpowiednie w przypadku małych obszarów, gdzie trudno jest obrócić rozsiewacz. Rozsiewacz kropli jest bardzo dokładny, ale można łatwo niewłaściwie zastosować nawóz, ponieważ nawóz jest słabo widoczny na murawie. Metodą przezwyciężenia tej trudności jest zmieszanie niewielkiej ilości wapna z nawozem, aby stał się biały. Rozrzutnik obrotowy (ręczny lub pchany) szybko pokryje duży obszar i generalnie aplikacja będzie jednorodna. Wypróbuj różne metody i porozmawiaj z sąsiadami lub kierownikiem centrum ogrodniczego, aby dokonać dobrego wyboru.

Odwiedź nasz przewodnik dotyczący korzystania z rozsiewacza do nawożenia w celu uzyskania dalszych porad na temat typów rozsiewaczy i sposobu ich kalibracji.