Koszenie trawy


Jak szybko po ułożeniu nowej murawy należy ją skosić?

Na jakiej wysokości należy kosić trawę?

Jak często należy kosić swoją murawę?

Czy zbierać skoszoną trawę?

Jaka kosiarka jest najlepsza?

Koszenie trawy to najważniejsza czynność, jaką możesz wykonać, aby utrzymać piękny trawnik. Trawa jest dynamiczna i reaguje na zmiany. Twoja murawa przyzwyczai się do tego, ile ścinasz i jest przycinana na tę samą wysokość. Jeśli drastycznie obniżysz wysokość koszenia lub pozwolisz, by trawa rosła zbyt długo przed jej koszeniem, możesz uszkodzić lub nawet zabić trawnik. Ciemnozielone liście mogą wytrzymać intensywne promienie słoneczne, ale te części darni blisko gleby, które są zacienione przez liście, są bardzo wrażliwe na słońce. Dlatego jeśli skalpujesz swoją murawę i odsłonisz te delikatne tkanki w pobliżu gleby, słońce może spalić twoją murawę. Spalona darń żółknie, rośnie powoli, a nawet może obumrzeć. Ogólnie rzecz biorąc, im dłuższa murawa, tym głębsze korzenie. Jeśli jednak trawniki są skoszone na wysokość większą niż 20 mm, będzie wystarczająco dużo korzeni.


Jak szybko po zasianiu lub ułożeniu nowej murawy należy ją skosić?

Większość czeka zbyt długo! Jeśli twoja trawa została kondycjonowana do wysokości koszenia 25 mm. W przypadku nowej darni konieczne może być skoszenie jej po 2-3 dniach od ułożenia. W takim przypadku przed użyciem kosiarki rotacyjnej upewnij się, że murawa jest dobrze ukorzeniona, ponieważ przeciąg wytwarzany przez kosiarkę rotacyjną może unieść darń. Powinieneś spróbować skosić murawę, gdy ma ponad 30 mm długości.


Jak wysoko należy kosić trawę?

Rzeczywista wysokość murawy jest kwestią preferencji. Jeśli jednak większość trawników rekreacyjnych jest skoszona na mniej niż 25 mm, osłabi to murawę, pozwoli na wkroczenie większej ilości chwastów i ogólnie wymaga większej pielęgnacji. Jeśli firma skosiła Twoją nową murawę o grubości 25 mm, ponieważ zapewnia ona wysokiej jakości wygląd. Jeśli chcesz, możesz podnieść wysokość cięcia. Jeśli pozwolisz, aby Twój trawnik był znacznie wyższy niż zwykle, zwiększ wysokość koszenia. Następnie za każdym razem, gdy kosisz, obniż ją o jedną trzecią, aż osiągnie żądaną wysokość.


Jak często należy kosić trawę?

Kosić trawę tak często, jak tego potrzebuje przez cały rok. Twój trawnik będzie rósł w różnym tempie wraz ze zmianą temperatury, po nawożeniu lub podlewaniu i tak dalej. Jeśli kosisz prawidłowo, na murawie nie powinno być widać zbyt wielu ścinków. Nie możesz uszkodzić swojej murawy, kosząc ją codziennie, a nawet dwa razy dziennie.


Czy zbierać skoszoną trawę?

Zbieranie ścinków nie jest konieczne, chyba że pokrywają one trawę i blokują dostęp światła słonecznego do trawnika. Ścięta trawa jest bogata w składniki odżywcze, a zwracanie jej na murawę w niewielkich ilościach faktycznie tworzy zdrowszą murawę. Ścięta trawa nie przyczynia się do tworzenia strzechy. W rzeczywistości, dodając je z powrotem do murawy, twoja strzecha będzie się formować wolniej. Z drugiej strony, jeśli chcesz, możesz zbierać wycinki. Usuwanie ścinków nie powoduje znaczących strat składników odżywczych. Ścinki stanowią problem tylko wtedy, gdy niewłaściwie kosisz trawę.


Jaki typ kosiarki jest najlepszy?

Najlepszy typ kosiarki to taki, który jest dobrze konserwowany, ostry i używany regularnie. Rodzaj operacji cięcia ma tylko niewielką różnicę. Najważniejsza jest ostra kosiarka. Tępa kosiarka uszkodzi liście, przyspieszy rozwój chorób i sprawi, że trawnik będzie wyglądał na zaniedbany. Dobrze sprawdzają się zarówno kosiarki cylindryczne, jak i rotacyjne. Aby wybrać kosiarkę odpowiednią dla siebie, zapoznaj się z broszurami czołowych producentów, porozmawiaj z sąsiadami lub pracownikami obsługi terenów zielonych w klubach sportowych w Twojej okolicy.

WAŻNE:

Kosić swoją nową trawę należy, gdy tylko tego potrzebuje. Ważna jest nie wysokość cięcia, ale to, ile liści odetniesz. Nigdy nie usuwaj jednocześnie więcej niż jednej trzeciej wysokości trawy.