Koszenie trawnika jest proste ale….

Koszenie trawnika wydaje się być prostym zadaniem. Wystarczy uruchomić kosiarkę, pociągnąć za przewód i przez chwilę spacerować lub jeździć po podwórku. Ale, jak powie ci każdy ekspert od trawników, jest o wiele więcej. To, jak kosisz, kiedy kosisz i co robisz ze ścinkami, ma wpływ na to, jak dobrze będzie funkcjonował Twój trawnik. Koszenie trawnika jest w rzeczywistości najbardziej niedocenianym i pomijanym aspektem dobrej pielęgnacji trawnika.


Wszystko zaczyna się od wysokości trawy

Zbyt krótkie cięcie trawy to najczęstszy błąd popełniany przez przeciętnego właściciela domu przy koszeniu.

To zły pomysł z kilku powodów:

  • Gdy trawa próbuje wyzdrowieć po prawie całkowitym ścięciu głowy, zwiększa zapotrzebowanie na wilgoć i składniki odżywcze.
  • Zmniejsza ilość chlorofilu dostępnego dla korzeni traw do produkcji energii. (Dłuższe ostrza wskazują, że na roślinę trawiastą przypada więcej chlorofilu, co skutkuje bardziej bujną trawą.) Pozwala na szybsze wysychanie gleby, co potęguje negatywne skutki suszy.
  • Gdy wyższe źdźbła trawy ich nie zasłaniają, chwasty lepiej kiełkują i szybciej zaczynają rosnąć.

To, co sprawia, że skoszony trawnik wygląda dobrze, to równość cięcia, a nie jego wysokość. Większość ludzi jest tak samo zadowolona z równomiernie przyciętego trawnika o wysokości 9 cm, jak z równomiernie przyciętego trawnika o wysokości 3 cm.

Teoria, że krótkie cięcie wydłuża czas między cięciami, również się nie sprawdza. Trawa rośnie szybciej po przycięciu, próbując odbudować się do normy genetycznej.

Dobra wysokość w sezonie dla większości traw darniowych wynosi od 6 do 9 cm — zazwyczaj najwyższe ustawienie kosiarek. Wyjątkiem jest koniec sezonu, kiedy warto ciąć trochę krócej, aby źdźbła trawy wyschły szybciej w okresie zimowym. Może to pomóc w zażegnaniu wczesnowiosennych problemów grzybiczych, takich jak pleśń śnieżna.

Nie czekaj zbyt długo między koszeniami

Drugą ważną kwestią jest częstotliwość koszenia. Dobrą zasadą jest kosić trawnik wystarczająco często, aby nigdy nie usuwać więcej niż jedną trzecią długości ostrza na raz.

Koszenie to przycinanie. I to jest forma uszkodzenia roślin trawiastych. Poważne cięcia są znacznie bardziej stresujące dla trawy niż lżejsze cięcia i wymagają więcej energii, aby się zagoić.

Kiedy trawa rośnie najszybciej w połowie wiosny, może to oznaczać koszenie dwa razy w tygodniu lub co cztery lub pięć dni. O wiele lepiej jest często to przycinać, niż czekać jeszcze kilka dni. To nie tylko szok dla trawy, ale także tworzy niezwykle dużą masę ścinków.


Co zrobić ze skoszoną trawą?

Duże stosy ścinków to zła wiadomość, ponieważ nie można ich zostawić na trawniku. Zmatowią źdźbła żywej trawy i zablokują promienie słoneczne, które zażółcą trawę i sprzyjają chorobom. Ścinki, które można zobaczyć nawet w małych stosach, należy zgrabić i najlepiej kompostować lub wykorzystać jako ściółkę na grządkach ogrodowych.

Wycinki mogą zaspokoić jedną trzecią zapotrzebowania trawnika na azot.

Jeśli kosisz regularnie, ścinki nie będą stanowić problemu. Będą na tyle krótkie, że znikną w trawniku. Lepiej jest pozwolić, aby ścinki spadły na trawnik, zamiast je pakować. Dlaczego?

Rozkładając się, zwracają cenne składniki odżywcze do gleby trawnika. Według naukowców zajmujących się trawą darniową, pozwolenie ścinkom na rozkład w miejscu zapewnia około jednej trzeciej całkowitego zapotrzebowania trawnika na azot w sezonie. Rozkładające się ścinki wzbogacają glebę w materię organiczną. Utrzymuje odpady organiczne z dala od strumienia śmieci.

Kosiarki mulczujące doskonale rozdrabniają ścinki na małe kawałki. Nawet zwykłe kosiarki z wyrzutem bocznym rozrzucają ścinki na tyle dobrze, że mogą leżeć podczas koszenia w wystarczająco częstych odstępach czasu.

Jeśli zostaniesz w tyle, przynajmniej spróbuj obejść obwód podwórka, strzelając klipsami do wewnątrz, aby skończyć z grabieniem tylko jednego lub dwóch kanałów na środku.

Unikaj koszenia trawy, gdy jest mokra. Wtedy ścinki będą bardziej splątane, nie uzyskasz równego koszenia (koła kosiarki będą spłaszczać źdźbła trawy), a nawet możesz ubić glebę, jeśli jest mokra.

Nie próbuj też kosić, gdy trawa brązowieje i jest uśpiona podczas suszy – nawet jeśli robisz to głównie dlatego, że chwasty nadal rosną i wystają. Korony traw stają się kruche i kruche w warunkach suszy, a jeśli roztrzaskasz je stopami i kołami kosiarki, rośliny nie zregenerują się, gdy powrócą deszcze. Martwe korony równają się martwej trawie.


Rodzaje i ostrza kosiarek

Niektórzy ludzie przysięgają na swoje kosiarki bębnowe — te ze staroświeckimi bębnami z ostrzami, które krążą i odcinają źdźbła trawy jak nożyce. Te działają świetnie, ale kosiarki rotacyjne działają również, jeśli są utrzymywane w dobrym stanie.

Bez względu na to, jakiego stylu kosiarki używasz, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest utrzymywanie ostrych ostrzy. Ładne, ostre ostrza kosiarki zapewniają czyste cięcie. Tępe ostrza odrywają główki od źdźbeł trawy i powodują postrzępione krawędzie.

Szorstkie, nierówne nacięcia tworzą większe otwory, które brązowieją i wyróżniają się bardziej niż ostre nacięcia. Ale co gorsza, te większe otwory powodują

trawa traci więcej wilgoci, co zwiększa stres związany z suszą w czasie upałów. A większe otwory powodują, że źdźbła trawy są bardziej podatne na zarodniki chorób.

Ostrzenie ostrzy kosiarki raz na kilka lat to za mało. Dwa lub trzy razy w ciągu sezonu wegetacyjnego to lepszy plan gry. Niektórzy właściciele domów posiadają dwa różne ostrza do kosiarek, więc zawsze mają jedno do kosiarki, podczas gdy drugie jest ostrzone.


Nawyki i wzorce koszenia

Na koniec pozostaje kwestia kursu, jaki wybierasz podczas koszenia. Wielu właścicieli domów wybiera tę samą trasę za każdym razem, ponieważ ma to dla nich sens z tego czy innego powodu (wygoda, nawyk, unikanie wścibskiego sąsiada itp.). Nie ma z tym problemu ogrodniczego, ale zmiana trasy może mieć kosmetyczne znaczenie.

Przyjrzyj się uważnie, a zauważysz, że kolor trawy wydaje się inny w zależności od tego, w jaki sposób przejechałeś nad nią kosiarką. To dlatego, że siła obracających się ostrzy kosiarki zdmuchuje źdźbła trawy podczas ich cięcia. Światło odbijające się od trawy sprawi, że będzie ona wyglądać jaśniej lub ciemniej, w zależności od tego, w jaki sposób ułożone są ostrza.

To właśnie ten wzór koszenia odpowiada za projekty powszechnie spotykane na boiskach lekkoatletycznych. Niektórzy zagorzali miłośnicy domowych trawników robią to samo i istnieją nawet specjalne ostrza do kosiarek przeznaczone do tworzenia wzorów.

Zróżnicowanie trasy może nieznacznie wpłynąć na równomierność cięcia, upewniając się, że żadne określone obszary nie są zepchnięte, podczas gdy inne są zawsze odcięte.

Koszenie trawników może nie jest nauką rakietową, ale nie jest też całkowicie niezawodne. Pamiętaj tylko o kilku kluczowych zasadach, a staniesz się mistrzem swojej kosiarki: koś wysoko i często. Niech te klipy kłamią. I utrzymuj te ostrza kosiarki ostre!