Jak używać kosiarki z fotelem operatora? Wskazówki, które pomogą Ci zacząć


Kosiarka samojezdna to z pewnością krok naprzód w stosunku do kosiarki pchającej, do której możesz być przyzwyczajony, ale nie daj się zastraszyć! Gdy już zrozumiesz, jak ją włączyć, wszystko będzie gotowe. Kosiarki samojezdne są znane z tego, że są łatwe w użyciu, dzięki czemu można szybko i wydajnie skosić trawnik. Aby pomóc Ci się z tym zapoznać, odpowiedzieliśmy na niektóre z najczęstszych pytań dotyczących obsługi kosiarki samojezdnej.


Jak włączyć kosiarkę samojezdną?
Wciśnij hamulec, wyciągnij ssanie i przekręć kluczyk, aby uruchomić. Łatwiej będzie też uruchomić kosiarkę, jeśli przepustnica jest w najwyższym położeniu. Trzymając stopę na hamulcu, pociągnij gałkę ssania, aby go aktywować. Przekręć kluczyk w prawo i przytrzymaj, aż usłyszysz odpalanie silnika. Następnie wciśnij ssanie z powrotem.
– Jeśli chcesz kosić powoli, opuść przepustnicę. Jeśli chcesz kosić szybko lub kosisz naprawdę wysoką trawę, trzymaj przepustnicę wysoko.
– Sterowanie ssaniem to system, który tymczasowo reguluje dopływ paliwa i powietrza do silnika. Ułatwi to uruchomienie kosiarki. Ważne jest, aby wcisnąć ssanie z powrotem, aby nie rozcieńczyć oleju ani nie uszkodzić komory spalania silnika.


Jak zacząć kosić?

Zredukuj kosiarkę do niskiego biegu i skieruj ją w stronę trawnika. Zdejmij stopę z pedału hamulca i użyj dźwigni zmiany biegów, aby przełączyć kosiarkę na niski bieg. Następnie naciskaj pedał jazdy, aż kosiarka będzie jechała tak szybko, jak chcesz — to prawie jak kierowanie kierownicą samochodu.
Włącz ostrza tnące i przejedź kosiarką po trawniku. Gdy kosiarka znajdzie się w miejscu, w którym chcesz rozpocząć koszenie, zatrzymaj się i pociągnij pokrętło włączania ostrza lub przestaw dźwignię. Spowoduje to opuszczenie ostrzy pod kosiarką do trawnika. Teraz wszystko, co musisz zrobić, to skierować kosiarkę w kierunku, w którym chcesz kosić.
– Niektóre modele mogą nazwać włączenie ostrza „podniesieniem mocy”, podczas gdy inne mogą po prostu powiedzieć „włączenie ostrza”.


Jak mam kosić trawnik?
Kosić po liniach prostych tam i z powrotem, tak aby linie zachodziły na siebie. Chociaż nie ma jednego uniwersalnego sposobu koszenia, przejedź kosiarką przez całą długość swojego podwórka. Zacznij od jednej strony i koś na drugą stronę, po prostu kosząc w rzędach, które zachodzą na siebie o kilka centymetrów. W ten sposób nie będziesz mieć łat wysokiej trawy między rzędami.
– Jeśli masz zbocza lub pochyłości, nigdy nie koś ich w poprzek — koś tylko w górę iw dół, aby kosiarka się nie przewróciła. Jeśli nachylenie Twojego zbocza przekracza 15 stopni, nie używaj kosiarki samojezdnej, ponieważ istnieje większe prawdopodobieństwo jej przewrócenia.
– Zaplanuj przycięcie trawy o 1/3 jej długości, aby nie obciążać rośliny.


Jak kosić narożniki kosiarką samojezdną?
Kosić jak najbliżej narożnika i zakrzywiać pod kątem 90 stopni. Następnie cofnij prosto, aby skosić róg i ponownie idź prosto. Prawdopodobnie nadal będziesz musiał użyć trymera, aby wyrównać róg.
– Użyj kosiarki samojezdnej o zerowym promieniu skrętu, aby uzyskać idealne narożniki. Zamiast używać kierownicy, kosiarka o zerowym promieniu skrętu ma drążki lub dźwignie, które można popchnąć lub pociągnąć do przodu po dotarciu do zakrętu. Kosiarka włącza się, więc wystarczy pociągnąć za dźwignię, aby wykonać obrót o 90 stopni.


Czy kosiarka samojezdna jest łatwa w użyciu?
Kosiarki samojezdne mogą kosić duży trawnik szybciej niż kosiarki pchane. Wiele osób uważa je za łatwiejsze w użyciu, ponieważ nie chodzą i nie pchają kosiarki po całym podwórku. Zamiast tego kosiarki samojezdne mają wygodne siedzenia, a ich obsługa przypomina prowadzenie samochodu. Gdy już się do tego przyzwyczaisz, będziesz mógł szybko i skutecznie skosić swój trawnik.
– Niektóre kosiarki samojezdne mają wysokie siedziska zapewniające dodatkowe wsparcie pleców. Fantazyjne modele mogą mieć nawet wyściełane podłokietniki z uchwytami na kubki!
– Jeśli chcesz uzyskać jeszcze płynniejszą jazdę, użyj kosiarki samojezdnej wyposażonej w amortyzatory sprężynowe pod siedzeniem.


Dlaczego nie mogę uruchomić mojej kosiarki samojezdnej?
Może być konieczne naładowanie lub wymiana baterii. Jeśli nie korzystałeś z kosiarki od miesięcy, akumulator może wymagać doładowania. Podłącz kable ładujące do akumulatora 12 V i podłącz kabel do gniazdka ściennego. Powinno to naładować baterię w ciągu 1 godziny.
– Jeśli bateria nie ładuje się w ciągu 8 godzin, prawdopodobnie nadszedł czas, aby kupić nową baterię.
– Zawsze ładuj akumulator przed schowaniem kosiarki na koniec sezonu.
Paliwo może być stare i wymaga wymiany. Jeśli przechowujesz kosiarkę z gazem w zbiorniku, może on być stary, więc nie zapala się tak łatwo. Ostrożnie spuść gaz do kanistra i napełnij zbiornik świeżym gazem.
– Zutylizuj stary gaz w lokalnym zakładzie unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych.
– Możesz także wymienić filtr paliwa, jeśli nie wymieniałeś go w ciągu ostatniego sezonu. Czysty filtr zapewnia przepływ gazu do silnika, w którym następuje jego spalanie.


Jak konserwować kosiarkę samojezdną?

Oczyść trawę, brud i zanieczyszczenia, aby nie zatykały kosiarki. Jeśli często korzystasz z kosiarki lub kosisz bardzo wysokie trawniki, wewnątrz kosiarki może gromadzić się trawa i zanieczyszczenia. Weź dmuchawę do liści i zdmuchnij cały brud i zanieczyszczenia.
– Twoja kosiarka może być wyposażona w dodatkowe elementy, dzięki czemu można myć wnętrze kosiarki.
Filtr powietrza, olej, paski i świece zapłonowe należy sprawdzać co sezon. Większość kosiarek samojezdnych ma z boku wyjmowany filtr powietrza. Otwórz komorę i wymień filtr powietrza, jeśli wygląda na brudny lub zatkany. Wymieniaj olej raz na sezon i wymieniaj paski kosiarki, jeśli wyglądają na zużyte. Wielu producentów zaleca również wymianę świec zapłonowych raz na sezon.
– Oto niektóre z najczęstszych czynności konserwacyjnych, które należy wykonać, ale dobrym pomysłem jest również sprawdzenie instrukcji obsługi w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat konserwacji.
– Jeśli nie chcesz samodzielnie wykonywać konserwacji, skontaktuj się z lokalnymi sklepami z narzędziami lub zaopatrzeniem dla traktorów. Mogą oferować usługi konserwacyjne.