Co robić, a czego nie robić podczas koszenia trawnika, aby uniknąć uszkodzenia trawy

Koszenie trawnika może wydawać się dość prostym obowiązkiem. Ale są pewne zalecenia i zakazy, jeśli chodzi o koszenie trawy. Zapoznaj się z tymi 10 pomocnymi wskazówkami, aby nauczyć się kosić jak profesjonalista i dbać o zdrowy trawnik.

Nie kosić w najgorętszej części dnia

Eksperci od ogrodnictwa i krajobrazu z naszej firmy, mówią, aby unikać koszenia trawnika, gdy temperatura jest najwyższa. (Zazwyczaj jest to między 10:00 a 14:00) „Nigdy nie koś, gdy słońce jest w pełnym słońcu, ponieważ twoja trawa straci dużo wody i nie będzie łatwo się regenerować” – ostrzega. „Zamiast tego kosić wczesnym rankiem przed 10 rano lub wieczorem”.


Zostaw ścinki trawy

Pozostawianie skoszonej trawy zamiast jej pakowania. Podczas rozkładu ścinki uwalniają wodę i składniki odżywcze do gleby, dzięki czemu trawa odrasta silna i zdrowa. „Zdecydowanie używaj ścinków trawy jako nawozu” radzi profesjonalista zajmujący się pielęgnacją trawników i majsterkowaniem z naszego zespołu.


Nie koś mokrej trawy

„Bez względu na to, jak zaniedbane jest Twoje podwórko podczas deszczowych tygodni, unikaj koszenia, gdy jest jeszcze mokre”. „Koszenie mokrej trawy hamuje wzrost i zwiększa ryzyko zagęszczenia gleby”. To problem, ponieważ ubita gleba osłabia, rozrzedza i brązowieje trawę, jeśli trawnik nie jest napowietrzany.

Nie ścinaj trawy na zbyt krótko

Wiele osób popełnia błąd, przycinając trawę zbyt krótko, co na dłuższą metę może zaszkodzić trawnikowi. Najlepsza wysokość koszenia trawy może być dłuższa niż można by się spodziewać. Wyższa trawa lepiej znosi stres, zwłaszcza podczas gorących letnich miesięcy, i pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się chwastów. Utrzymuj zdrowy trawnik, dążąc do uzyskania trawy o wysokości od 6 do 9 cm.


Dbaj o ostrość ostrza kosiarki

Regularne ostrzenie ostrza kosiarki jest bardzo ważne. „Tępe ostrza rozdzierają trawę, sprawiając, że wygląda na postrzępioną i niechlujną oraz powodując nadmierny stres”. „Podarta i rozdrobniona trawa z tępych ostrzy kosiarki jest bardziej podatna na choroby niż trawa skoszona”.

Nie koś według ścisłego harmonogramu

Oprzyj się pokusie koszenia w ustalony dzień tygodnia. Zamiast tego okresowo oceniaj wzrost trawnika i bierz pod uwagę sezon i warunki pogodowe przy podejmowaniu decyzji o koszeniu. Trawa zazwyczaj wymaga częstszego koszenia wiosną, kiedy intensywnie rośnie, niż w środku lata i pod koniec sezonu wegetacyjnego.

Pozwól, aby trawa pod drzewami rosła dłużej

Trawa pod drzewami musi konkurować z korzeniami drzew o składniki odżywcze i glebę. Jest w stanie to zrobić lepiej, jeśli ma głębokie korzenie, a wyższa trawa promuje dłuższe, mocniejsze korzenie. Z tego powodu najlepiej jest podnosić nóż podczas koszenia trawy w cieniu drzewa.


Nie odcinaj więcej niż jedną trzecią źdźbła trawy

Profesjonaliści zalecają, aby nigdy nie odcinać więcej niż jednej trzeciej tkanki liści trawy podczas każdego koszenia. Przycinanie zbyt dużej ilości w jednym czasie obciąża trawę i z czasem osłabia trawnik. Więc jeśli kosisz na wysokości trzech cali, nie pozwól, aby twoja trawa rosła wyżej niż 12 cm. Jeśli przekracza to, najlepiej ciąć go etapami. Najpierw koś na najwyższej wysokości kosiarki, a później tego samego dnia lub następnego dnia ponownie koś na niższej wysokości.


Nie spiesz się

Pośpieszne koszenie trawnika może być kuszące, gdy masz mało czasu. Ale na dłuższą metę lepiej jest poświęcić swój czas i dobrze wykonać swoją pracę. Pośpieszna praca kosiarki często skutkuje pominięciem łat, nierównymi rzędami i dużymi skupiskami ścinków odkładających się w przypadkowych obszarach trawnika. Dla wyglądu i zdrowia trawnika lepiej jest zwolnić i wykonać gruntowną pracę.